Zsindely felépítése
Az IKO bitumenes tetőzsindely felépítése hosszú évtizedek során forrt ki a mai, 21. század kihívásainak megfelelő szintre.
Pár évvel ezelőtt még -főleg a tömegtermeléséről híres Észak-Amerikában- a zsindelylemezek hordozórétege szerves anyagból készült lemez volt, lényegében tömörített cellulóz rostok. Ezeket különböző forrásból (ujrahasznosított karton, papír, cellulóz) nyerték. Hátránya, hogy a kapilláris felszívódás miatt a szerves rostok hajlamosak voltak a korhadásra, ami a zsindelyrétegek delaminálását okozhatta, kiváltképpen azokban az esetekben, amikor az ajánlott alkalmazástechnikát nem, vagy csak részben tartották be a kivitelezési folyamat során.
Ezt a technológiát napjainkra felváltotta a szervetlen hordozórétegre épített zsindely, ami lehet poliészter, üvegszövet vagy -fátyol, illetve ezek tetszőleges kombinációja. Ennek a hordozórétegnek a használata nemcsak a fent említett kapilláris víz visszaszivárgásának problémáját orvosolja, de hihetetlen mértékben növeli meg a zsindely fizikai paramétereinek végértékét is. (szakadási nyúlás, szögkitépési ellenállás, stb.)
A zsindelygyártási folyamat elején a több kilóméteres hordozóréteg tekercseket befűzik a gyártósor elején található, pufferként szolgáló görgősorba. Ennek rendeltetése, hogy a gyártás folyamata ne szakadjon meg egy esetleges fennakadás ellenére sem.
Első lépésként a hordozóréteget átitatják viszkózus bitumen oldattal, ezzel segítve elő a később felhordásra kerülő bitumen rétegek kiváló tapadását.
Ezután következik az alsó és felső bitumen réteg felhordása. Az esetlegesen felvitt felesleges mennyiséget visszanyerik és újrahasznosítják a folyamat során.
Következő lépésben a zsindelylemez felső felülete megkapja a bazalt zúzalék szórást, aminek elsődleges funkciója a bitumen UV sugárzás elleni védelme, de nem utolsó sorban ez a réteg adja a zsindely esztétikai értékét hordozó színhatást is az elkészült tetőfelületen. A granulátum felszórása után precíziós görgősoron halad át a zsindely, amely biztosítja a granulátum szemcséknek a bitumen masszába történő beágyazódását.
Visszatérő kérdés, hogy baj-e, ha az ereszben zsindelyről származó granulátumot találunk. Az IKO zsindelyek esetében ez NEM baj. A gyártási folyamat során mindíg nagyobb mennyiségű granulátumot szórnak a felületre azért, hogy természetes kiszóródás után is maradjon elegendő mennyiségű zúzalék az UV védelmi feladat hiánytalan ellátására. A gyár laboratóriuma un. dörzsöléses tesztel vizsgálja az IKO zsindelyek granulátum kipergési mutatóit, és azok rendre a piac élvonalában vannak!
Ezután már csak a lemez hátoldalára kerül a homokszórás illetve a felső oldalra az a fólia csík, amely a zsindelylapok összeragadását hivatott megakadályozni a csomagolásban. (Ezt a csikot NEM kell eltávolítani felrakáskor!)
Az utolsó lépés a lemezek méretre és formára vágása, csomagolás és kiszállítás Önökhöz!
Amennyiben a témával kapcsolatban kérdése van, kérjük keressen meg minket elérhetőségeink bármelyikén!
Google+ By Andrea Czidor
|